WORKSHOP NIŽBOR 2015

info2towerpartners

 

 

/6.-8.3.2015 a 30.4-3.5.2015/
V Nižboře jsme se setkali se studenty architektury, odborníky a místními, abychom společnými silami oživili zdejší Panskou louku – stačilo nám na to zdejší vrbové proutí, dřevěné palety a nasbírané plastové lahve. Chcete vědět, jak? Workshop jsme rozdělili na dvě části – navrhovací a realizační.
poster orez web

 

PRVNÍ ČÁST

/6.-8.3.2015/
Během první části se studenti seznámili s prostředím a pracovním materiálem, výstupem byly návrhy na konkrétní místa u řeky. V pátek dostali několik úkolů, díky kterým nasáli atmosféru Panské louky a navázali první kontakt s místními. Hlavním z úkolů bylo nakreslit pocitovou mapu místa, aby si uvědomili, jak louka působí na každého jinak a zároveň co vnímají všichni podobně. Čerstvé výstupy měli možnost hned diskutovat s místními, kteří jim pro srovnání nakreslili svoje dojmy z louky. Večer proběhly přednášky – Jiří Rech (VRBIČKY) nám vysvětlil, jak se pracuje s vrbovým proutím, Ondřej Teplý (OFFCITY) nás inspiroval, jak je možné pracovat s veřejným prostorem a Ondřej Pchálek (PES-VES) mluvil o tom, co by mělo předcházet samotnému návrhu.
Na základě předchozích analýz se studenti shodli na tom, co by na louce mělo vzniknout a celou sobotu pracovali v týmech na jednotlivých návrzích. Konzultanti odhodlaně pomáhali vznikajícím návrhům a studenti pracovali dlouho do noci. Večer jsme si pro navození atmosféry promítali Rozmarné léto. V neděli byla veřejná prezentace před místními, živá diskuse a zajímavé připomínky ke vznikajícím návrhům.

 

DRUHÁ ČÁST

/30.4-3.5.2015/
Během druhé části studenti vlastníma rukama postavili čtyři projekty – bludiště, přístřešky, vor a odpočívadla. Ve čtvrtek jsme si ujasnili poslední detaily před zahájením samotné práce, nabrali sílu u čarodějného ohně na louce a ubránili všechno nařezané proutí před buřtochtivci a přikladači. Od pátku do neděle pak týmy vytrvale řezaly, šroubovaly, brousily, natíraly, stříhaly, sázely, vázaly a zalévaly, k ruce i pro radu měli po boku znovu své známé konzultanty a místní. V neděli pak proběhlo na procházce s místními křtění a předání nových staveb jejich budoucím uživatelům. Věříme, že jim budou růst pro radost!
FOTO: Matěj Šimek